Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona Warszawa

Księgowość uproszczona Warszawa

Wiele osób zaczynających dopiero swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności stawia czoła szeregowi dylematów. Jednym z nich może być to, czy wybrać uproszczoną księgowość, czy pełną. Przedsiębiorcy mogą sobie również nie zdawać sprawy z tego, że ich mała firma ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Czym różni się uproszczona księgowość od pełnej?

Uproszczona księgowość

Małe przedsiębiorstwa objęte są szeregiem zasad służących sprawnemu obliczaniu podatków. Jest tańszym odpowiednikiem pełnej księgowości. wiąże się z trzema podstawowymi formami rozliczenia:

A. Karta podatkowa. Stale, co miesiąc opłaca się odpowiednią kwotę zależną od gęstości zaludnienia miejscowości prowadzenia działalności, ilości zatrudnianych osób, a także wybranego rodzaju firmy.

B. Ryczałt ewidencjonowany. Podatek opłacany jest w sposób uproszczony, zależnie od przychodów.

C. Książka przychodów i rozchodów. Sumuje wszelkie przychody i koszty, a sam podatek płacony jest od ich różnicy.

Pełna księgowość

W wielkim skrócie, pełna księgowość znacznie różni się od uproszczonej. Jest dość skomplikowana – przynależy do Rachunkowości, jest rozbudowanym systemem generującym informacje dotyczące firmy w wybranym okresie lub od początku jej działalności. Oprócz obliczania podatki, tworzy się swego rodzaju pełna paleta rachunkowa firmy. Co ciekawe w tym typie rozliczenia każda operacja musi zostać przeprowadzona podwójnie, być ukazana na dwóch kontach. Każda firma wykorzystująca podstawowe zasady pełnej księgowości w tej samej branży może zostać swobodnie do siebie porównana. Prowadzenie pełnej księgowości może okazać się kosztowne, szczególnie dla małych firm. Niektórzy przedsiębiorcy są jednak zobligowani do utrzymywania takiego sposobu rozliczania się. Mowa tu głównie o spółkach z o.o. oraz firmach o dużym dochodzie. Zaletą pełnej księgowości jest fakt, że nie tylko mamy pełny wgląd rozliczeń firmy, ale również, gzie obecnie znajdują się jej pieniądze.

Więcej informacji na temat pełnej księgowości postaramy się dostarczyć w kolejnych wpisach. Zapraszamy do lektury.